جواهرات مروارید

مرواریدها به عنوان قدیمی ترین جواهرات دنیا محسوب می شوند. از مدت ها قبل از تاریخ مکتوب مورد احترام بوده اند. به همین دلیل، کشف آنها را نمی توان به طور خاص به یک شخص نسبت داد. اما اعتقاد بر این است که مرواریدهای داخل صدف ابتدا توسط افرادی که در ساحل دریا به دنبال غذا بودند، کشف شدند.

تاریخچه:

در سال ۲۰۱۲ میلادی، مرواریدی در امارات متحده عربی پیدا شد که تاریخ تخمینی پیدایش آن بین ۵۵۵۰ تا ۵۲۰۰ سال قبل از میلاد است. باستان شناسان بر این باورند که این مروارید تقریباً ۷۵۰۰ سال قدمت دارد، که آن را قدیمی ترین مروارید جهان می سازد.

7500 pearl

مرواریدها در ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد به عنوان هدیه به خانواده سلطنتی چینی ارائه می‌شدند. در روم باستان، مرواریدها نشانه اشرافیت طبقه بالا بودند، که معمولاً نخبگان جامعه از آنها استفاده می کردند. جواهرات مروارید آنقدر با ارزش بودند، که در قرن اول قبل از میلاد، ژولیوس سزار قانونی را تصویب کرد. که پوشیدن مروارید را فقط برای طبقات حاکم محدود می کرد. افسانه ها حاکی از آن است که جواهرات مروارید در جمهوری روم به قدری گران بودند، که ژنرال ویتیلیوس توانست هزینه یک جنگ نظامی را صرفاً با فروش یکی از گوشواره های مادر خود تامین کند.

فراوانی بسترهای صدف طبیعی در خلیج فارس به این معنی است که مروارید در فرهنگ های عربی نیز اهمیت زیادی داشت. افسانه ها بیان می کردند که مروارید از قطرات شبنم تشکیل شده است، که صدف ها هنگام افتادن به دریا آن را بلعیده‌اند. قبل از ظهور مروارید های پرورشی، خلیج فارس در مرکز تجارت مروارید قرار داشت و مدت ها قبل از کشف نفت منبع ثروت در منطقه بود.

مروارید چگونه تشکیل می شود؟

برخلاف سنگ های قیمتی که از زمین استخراج می شوند، یک موجود زنده مروارید تولید می کند. در واقع وجود این نرم‌تنان یک چیز عجیب و غریب از طبیعت است. مروارید زمانی تشکیل می شود که یک ماده تحریک کننده مانند انگل یا تکه ای از پوست به طور تصادفی در بدن داخلی صدف قرار گیرد. این محرک باعث می شود تا صدف ماده کریستالی رنگی به نام ناکر ترشح کند. این ماده در اطراف عامل محرک به صورت لایه هایی جمع می شود تا زمانی که یک مروارید تشکیل شود.

مروارید های پرورشی نیز از طریق همین فرایند تشکیل می شوند. تنها تفاوت آنها در این است که عامل تحریک کننده به جای اینکه تصادفی وارد صدف شود، توسط انسان در صدف کاشته می شود.

ارزش مروارید های طبیعی:

تا آغاز قرن ۲۰ میلادی، تنها راه جمع آوری مروارید از طریق غواصان بود. آنها با به خطر انداختن جان خود در عمق ۱۰۰ فوتی، به دنبال صدف های مروارید بودند. امروزه، مروارید های طبیعی جزء کمیاب ترین جواهرات هستند. ذخیره تقریباً تمام شده آنها به این معنی است که آنها به ندرت فقط در دریاهای بحرین و استرالیا یافت می شوند.

کمبود مروارید های طبیعی روی حراج‌های جهانی تاثیر بسزایی گذاشته است.

گردنبند ها و گوشواره های مروارید عتیقه با مبلغ رکوردشکنی فروخته می شوند.

برای مثال در سال های گذشته گوشواره های متعلق به امپراتریس اورژنی فرانسه (همسر ناپلئون بناپارت) با فروش ۳٫۳ میلیون دلاری در دویل نیویورک رکورد جهانی جدیدی را ثبت کرد.

Empress Eugénie’s

رکورد دیگری که در این چند سال اخیر ثبت شده است. مروارید معروف قرن شانزدهم میلادی الیزابت تیلور بوده که به قیمت ۱۱٫۸ میلیون دلار فروخته شد.

Liz Taylor

مروارید های پرورشی:

کوکیچی میکیموتو (k.Mikimoto) پسر یک نودل ساز ژاپنی، اولین مروارید پرورشی جهان را در سال ۱۸۹۳ میلادی، با وارد کردن دستی یک ماده تحریک کننده به صدف به دست آورد.

kokichi mikimoto

معرفی مروارید های پرورشی در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی کل صنعت مروارید را برگرداند. این باعث شد تا ارزش مروارید طبیعی به شدت کاهش یابد. تا سال ۱۹۳۵ میلادی، ۳۵۰ مزرعه مروارید در ژاپن وجود داشت که سالانه ۱۰میلیون مروارید پرورشی تولید می کردند. اگرچه میکیموتو مجبور بود دائماً از خود در برابر اتهاماتی که مرواریدهایش واقعی نیستند دفاع کند. شواهد علمی خلاف این را نشان می دهند.

مرواریدهای کشت شده دقیقا همان خواصی را داشتند، که در بستر های عمیق دریاها تشکیل شده بودند. تنها تفاوت این بود که آنها در شروع فرایند طبیعی دخالت داشتند.

مرواریدهای آکویا میکیموتو امروزه هنوز توسط خانه جواهراتی که نام او را یدک می کشد استفاده می شوند. این مروارید ها به دلیل درخشندگی و رنگ های غنی خود که از سفید، کرم و صورتی تا نقره ای متغیر هستند، شهرت دارند.

انواع مروارید:

مروارید را می توان در آب شیرین یا آب شور یافت یا کشت کرد. بسته به اینکه از چه نرم تنی منشا می گیرند، انواع مختلفی از مروارید وجود دارد.

مروارید های آب شیرین پرورشی عمدتاً در چین تولید می شوند. این نوع مروارید ها به دلیل فراوانی، مقرون به صرفه تر از عموزاده های آب شور خود هستند.

مرواریدهای آب شور شامل میکیموتو و همچنین تاهیتی می‌شوند. این نوع مروارید ها از جزایر تاهیتی و جزایر دیگر در پلی نزی فرانسه سرچشمه می گیرند.

saltwater

فواید و خواص درمانی مروارید:

بر اساس متافیزیک باستان و مدرن، مروارید دارای فواید و خواص درمانی گوناگونی است. برخی از این مزایا و خواص با نمادگرایی مروارید گره خورده است.

جواهرات باعث ایجاد آرامش، حفاظت، امنیت، روشنگری و اعتماد به نفس درونی می شوند.

مرواریدها همچنین باعث تعادل هاله شما شده و حتی زمانی که همه چیز در اطراف شما آشفته است به شما کمک می کنند. در مورد خواص درمانی آنها، گفته می شود که مروارید از بهبود سیستم گوارشی و شرایط سیستم عضلانی حمایت می کند. باروری و زایمان آسان را تقویت می کند. برای افرادی که از بیماریهای ریوی رنج می‌برند مفید است و ریتم طبیعی بدن شما را بازیابی می کند.

مروارید نماد چیست؟

در بسیاری از جوامع باستانی، مروارید نماد ماه بوده و با خواص جادویی آغشته شده است.

تمدن های چین باستان بر این باور بودند که استفاده از مروارید، از انسان در برابر آتش و اژدها محافظت می کند. فرهنگ های دیگر نیز آنها را با عفت مرتبط می دانند. در انگلستان ویکتوریایی از مروارید های دانه کوچک اغلب در جواهرات عزاداری برای نماد اشک استفاده می شد.

مارکوپولو:

مروارید از مدت‌ها قبل به عنوان هدیه رد و بدل می شد. زمانی که مارکوپولو، کاشف قرن ۱۳ میلادی از امپراتوری مغولستان کوبلای خان دیدن کرد، طبق گزارشات، مروارید خیره کننده دره آرکو را به او هدیه داد. وزن این مروارید زیبا ۵۷۵ قیراط و بیش از ۳ اینچ است. مروارید در سال ۲۰۰۷ میلادی در ابوظبی به حراج گذاشته شد و محل نگهداری آن ناشناخته است.

3 inch pearl

مروارید عروس:

مروارید قرن ها با مراسم عروسی مرتبط بوده است. در روم باستان، مروارید ها را نمادی از خلوص، وفاداری و بی گناهی می دانستند. به همین دلیل است که بسیاری از عروس ها زیورآلات مروارید استفاده می کردند.

محبوب ترین مروارید عروس، مروارید آکویا است. مروارید آکویا کلاسیک و ظریف بوده و انتخابی عالی برای یک عروس در روز عروسی خود است.

مروارید یک انتخاب زیبا و کلاسیک برای زیورالات عروس است. نمادی از خلوص و بی‌گناهی، آنها را به اکسسوری عالی برای عروس در روز عروسی تبدیل می کند.

نگهداری جواهرات مروارید:

جواهرات مروارید همیشه باید جدا از الماس نگهداری شوند، تا اطمینان حاصل شود، که سنگ سخت تر سطح آنها را خراش نمی دهد. اکثر جواهرسازان همیشه توصیه می کنند که جواهرات مروارید را قبل از قرار دادن آنها در جعبه جواهرات در یک کیسه پارچه ای قرار دهید.

عناصر اسیدی مانند عطر و حتی تعریق می توانند درخشندگی مروارید را کدر کنند. بنابراین هرگز عطر را مستقیماً روی آنها اسپری نکنید.

مرواریدها انتخابی زیبا و کلاسیک برای جواهرات هستند و قرن هاست که بوده اند. وقتی یک خانم از جواهرات مروارید استفاده می کند، خود را به سبکی مجهز می کند که نمادی غنی از خلوص و وفاداری دارد.

pearl

 

مرواریدها را می توان به عنوان گوشواره، گردنبند، دستبند یا حلقه استفاده کرد. مهم ترین چیز این است که سبکی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی کنید. با رعایت این نکات ساده، می توانید مرواریدهای خود را برای سال های آینده زیبا نگه دارید.

جورج کونز کانی شناس، مقایسه‌ای بین الماس و مروارید در اثر خود در سال ۱۹۱۳ میلادی با عنوان (داستان عجیب سنگ های قیمتی) انجام داد.

همانطور که در کتاب او آمده است؛ « الماس برای مروارید همان گونه است که خورشید برای ماه، می توانیم یکی را شاه جواهرات و دیگری را ملکه گوهرها بنامیم. الماس مانند یک شوالیه قدیمی درخشان و مقاوم، نشان و نماد نترسی و شکست ناپذیری است. مروارید مانند یک زن پاک و زیبا، نماد حیا و پاکی است.»

منابع:

1) www.thejewelleryeditor.com

2) www.trulyexperiences.com

3) www.littlegirlspearls.com

4) www.brilliantearth.com

5) www.sterlingforever.com

6) www.lotusfun.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: محتوا محافظت شده !