جواهرات طرح برگ و درخت

طرح برگ و درختان در طول دوره های تاریخ جواهرات، به زیبایی ماندگار تبدیل شده اند.

جواهرات طرح برگ و درخت

Table of Contents

الف) درخت زندگی:

1- مقدمه:

سبک جواهرات طرح برگ و درختان در بسیاری از فرهنگ ها دارای نماد می باشند، اما به طور کلی، آنها نماد باروری و رشد هستند.

2- طرح درخت زندگی:

درخت زندگی معمولاً به صورت درختی بزرگ با شاخه ها و ریشه های گسترده به تصویر کشیده می‌شود. که به ترتیب به بالا و پایین می رسد و در یک دایره قرار دارد. این نماد دارای معانی معنوی و مذهبی بسیاری است و می توان آن را به طرق مختلف تفسیر کرد.

درخت زندگی

 

3- نماد های درخت زندگی:

در اینجا برخی از نمادهای جهانی درخت زندگی آورده شده است:

a- به هم پیوستگی:

درخت زندگی نشان می دهد که چگونه همه چیز به هم مرتبط است. ما در خلاء وجود نداریم، بلکه با دنیای اطراف خود در ارتباط هستیم. بخش دایره ای نماد نشان دهنده جهان و درخت نشان دهنده همه چیز در آن است. همچنین یک ساختار چرخه ای را به همه چیز متصل نشان می دهد.

b- ثبات، قدرت و رشد:

درخت نمادی از ثبات و قدرت است. ما از استعاره درختی استفاده می کنیم که ریشه های آن در زمین پخش می شود. تا در مورد قدرت، ثبات و زمین خوردن صحبت کنیم.

همچنین نمادی از رشد است، زیرا یک درخت نتیجه سال ها رشد آهسته و صبورانه از یک نهال آسیب پذیر به یک درخت محکم است.

c- فردیت:

هر درختی منحصر به فرد است و اگر به دنبال آن ها باشید، ویژگی های خاص خود را دارد. بنابراین، درخت زندگی نماد این جنبه از درختان است. در ابتدا، همه درختان شبیه به هم به نظر می رسند. اما با رشد آن ها، هر درخت منحصر به فرد می شود. بدون اینکه دو درخت دقیقا شبیه هم باشند. با گذشت زمان، درختان شخصیت و زیبایی پیدا می کنند و بر انواع آزمون ها و چالش ها غلبه می کنند تا محکم و راست بمانند. ما نیز مانند درخت متفاوت هستیم و درخت زندگی این را به ما یادآوری می کند.

d- تولد دوباره:

درخت ممکن است برگ های خود را از دست بدهد و به نظر مرده باشد. اما وقتی شرایط مناسب باشد، درخت دوباره زنده می شود و برگ های زیبایی دوباره ظاهر می شوند. به این ترتیب، درخت زندگی نماد تولد دوباره و عبور از روزهای سخت است. این نشان دهنده یک شروع تازه است. یک برگ جدید ورق خورده است.

e- باروری و خانواده:

کلمه درخت اغلب برای صحبت در مورد ارتباط با خانواده و اجداد استفاده می شود. ما می‌گوییم درخت خانواده نماد پیوندهای خانوادگی فراوان با افراد مختلف در طول نسل ها است. درخت نماد باروری است، زیرا راهی برای تداوم پیدا می کند، چه با بذر و چه با نهال.

f- آرامش:

چیزی در مورد بودن زیر یک درخت بزرگ وجود دارد. که حس قدرت و آرامش را القا می کند. این احساسی است که ما به ندرت از چیز دیگری دریافت می کنیم. درخت به ندرت متلاطم می شود. آرام و صلح آمیز است. بی سر و صدا، بخشنده و تغذیه کننده است.

4- تاریخچه جواهرات درخت زندگی:

این نماد پیوند هایی با مذهب، فلسفه و معنویت دارد و تقریباً در تمام فرهنگ های باستانی قابل ردیابی است. ایده درخت زندگی تقریباً به اندازه انسان ها وجود داشته است.

a- فرهنگ سلتیک:

در فرهنگ سلتیک، درخت زندگی اغلب با شاخه هایی که به سمت بالا می آیند. و ریشه ها در اعماق زمین پخش می شوند نشان داده می شود. این نمایشی از باور روییدن در مورد ارتباط بین آسمان و زمین است. سلت ها بر این باور بودند، که درختان اجداد انسان هستند و حتی تصور می شد درختان درهایی به دنیاهای دیگر باشند.

سلتیک

b- فرهنگ بودیسم:

در فرهنگ بودایی، درخت بودا همیشه مورد احترام بوده است. زیرا می توان در زیر این درخت بودا به روشنایی دست یافت. درخت بودا نشان دهنده مسیر روشنگری است و به این ترتیب نمادی از زندگی است.

بودیسم

c- فرهنگ مصر باستان:

در مصر باستان، اعتقاد بر این بود که درخت زندگی نماد مرگ و فراوانی است. شاخه های آن، نماد آسمان، درخت نماد مرکز جهان و ریشه های آن به عالم اموات می رسد.

مصر باستان

d- ارجاعات مسیحی به درخت زندگی:

در کتاب مقدس، آدم و حوا مجاز به خوردن از درخت زندگی نبودند، که به آن ها امکان می داد تا ابدی زندگی کنند. این درخت اغلب به عنوان نمادی از عشق به خدا دیده می شود. در کتاب امثال، نویسنده درخت زندگی را با خرد پیوند می زند. بنابراین، حتی در نمادگرایی مسیحی، درخت زندگی دارای اهمیت است.

درخت زندگی

e- فرهنگ آفریقایی:

در فرهنگ های آفریقایی، درخت بائوباب (که به عنوان درخت بطری نیز شناخته می شود) به طور کلی به عنوان درخت زندگی شناخته می شود. این به این دلیل است که درخت بائوباب حتی در آب و هوای خشک و سخت، آب را ذخیره می کند و میوه می دهد. این درخت اغلب به عنوان یک نجات دهنده زندگی در مواقع ناامیدی دیده می شود. و به این درخت احترام گذاشته می شود و از آن مراقبت می شود.

بائوباب

 

ب) برگ ها:

برگ ها در بسیاری از فرهنگ ها دارای نماد هستند. اما به طور کلی، آن ها نماد باروری و رشد می باشند.

1- مقدمه:

برگ های سبز بهاری و تابستان نشان دهنده امید و تجدید حیات بوده و برگ های درخشان زرد، نارنجی و قرمز پاییزی نشان دهنده تغییر فصل هستند. در نهایت، برگ های افتاده، دایره زندگی را با مراحل پایانی تکمیل می کنند. زوال و مرگ در سنت چینی، برگ ها نمایان گر همه موجودات جهان می باشند.

در نشان هرالدیک، برگ های درخت نمایانگر فضیلت ها یا کیفیت های مختلف هستند. به عنوان مثال، برگ های بلوط نشان دهنده قدرت، قهرمانی و پیروزی می باشند. برگ انگور نشان دهنده فراوانی، آزادی و تولد دوباره می باشند. هالی یا دارواش نشان دهنده حقیقت، آینده نگری و دفاع است.

2- تاریخچه:

شاخه درخت زیتون، نماد صلح و حسن نیت در فرهنگ غربی، از یونان باستان سرچشمه گرفت. جایی که از آن برای تشکیل تاج به عنوان جایزه برنده در بازی‌های المپیک استفاده می شد.

برگ زیتون

 

رنسانس:

برگ ها هم به عنوان لهجه و هم به عنوان نقطه کانونی در جواهرات ویکتوریایی هنر نو دیده می شوند. رنسانس الهام بخش اوایل دوران ویکتوریایی بود. گل ها، شاخه ها، برگ ها، انگور ها و انواع توت ها در نقوش طراحی غالب بودند. دوره هنر نو شاهد تجدید حیات میناکاری بود. تکنیکی فلزی که خود را به خطوط آزاد گل ها و برگ ها می رساند. یک برگ ممکن است برای یک چشم آموزش ندیده  ساده به نظر برسد، اما برای هنرمندان متعهد، قرن ها موضوع مورد علاقه در هنرهای تجسمی بوده و الهام بخش بسیاری از طرح های جواهرات بوده است.

برگ ها برای گیاهان مهم هستند، زیرا وظیفه اصلی آنها تولید غذا از طریق فتوسنتز است. برگ ها مواد لازم برای حفظ حیات گیاه مانند انرژی نور خورشید، دی اکسید کربن هوا و آب ساقه را جذب و پردازش می کنند.

3- نماد برگ:

برگ نماد بسیاری از چیزها است و از تولد تا مرگ، باروری و شفا، درس های زندگی بسیاری را به همراه دارد، به شرطی که توجه داشته باشیم.

پیام برگ نیز تنها به وجود جسمانی محدود نمی شود، بلکه دارای معانی مرتبط با سلامتی معنوی و شفا است.

در واقع چندین نقل و قول در مورد برگ در کتاب مقدس مسیحیان وجود دارد که بازتابی از اهمیت آن در مباحث مذهبی است.

a- رشد، مرگ و تولد دوباره:

زندگی کوتاه و در عین حال پر معنای برگ، منبعی غنی از نماد گرایی است. به ویژه هنگامی که صحبت از بحث در مورد هدف زندگی، مرگ و شروع جدید می شود.

برگ این چرخه پیوسته را طی می کند و پایان آن به محض شروع مشخص می شود. با این حال برگ را از انجام کاری که می خواهد باز نمی دارد.

Leaf life cycle

 

هر بهار یک برگ جدید جوانه می زند. که نشانه شروع یک چرخه جدید است. همانطور که روز به روز بزرگ تر و قوی تر می شود، نیاز های گیاهی را که روی آن رشد می کند نیز تامین می کند.

بنابراین یک برگ سبز نماد و نشان دهنده رشد و توسعه، هم برای خود و هم برای جامعه است. برگ به ما یاد آوری می کند که در یک رابطه بده و بستان با محیط خود زندگی می کنیم و همانطور که خود را پرورش می دهیم، باید به جامعه خود نیز اهمیت دهیم.

نمی توان بدون توجه به آنچه اتفاق می افتد به تنهایی زندگی کرد. زیرا این چیزها در نهایت روی ما تاثیر می گذارد، فقط گاهی اوقات متوجه آن نمی شویم.

هنگامی که برگ در نهایت تغییر رنگ می دهد و خشک می شود، نشانه ای از خروج معلق آن است، بنابراین نماد مرگ و اندوه است.

نتیجه:

این یادآوری از زندگی لحظه ای می باشد و در یک پلک به هم زدن می گذرد. پس خوب زندگی کنیم و در زمان مشخص از افرادی که دوستشان داریم قدردانی کنیم، زیرا این دوره در نهایت به پایان خواهد رسید.

با این حال، این دلیلی برای ناامیدی نیست، زیرا همیشه فرصتی برای شروع دوباره وجود خواهد داشت، برای شروع دوباره، زمانی که بهار فرا می رسد.

b- باروری و فراوانی:

همانطور که برگ ها سال به سال بدون شکست، به جوانه زدن و رشد خود ادامه می دهند. آن ها با باروری و فراوانی همراه شده‌اند. اراده شکست ناپذیر برگ برای ادامه کار و گسترش بدون توجه به آب و هوا، یادآور آن است که علی رغم چالش ها همیشه باید به جلو حرکت کرد. در کتاب مقدس مسیحی، نماد برگ نشان دهنده برکات بی پایان از بهشت است. اگرچه ممکن است برگ ها در زمان های خاصی از سال پژمرده شوند و بمیرند. اما همیشه به همان مکان و در همان زمان بر می گردند.

بنابراین این اطمینان از جانب خداوند است که هر اتفاقی بیفتد زمین را رها نخواهد کرد و رزق و روزی همیشه برای همه موجودات موجود خواهد بود.

c- شفا دادن:

مسیحیان هم چنین این برگ را به قدرت شفا بخشی پیوند می دهند و معتقدند که خداوند به آن توانایی درمان بیماری ها را داده است. همانطور که چندین بار در کتاب مقدس ذکر شده است.

این فقط به درمان بیماری های جسمی محدود نمی شود، بلکه به درمان روحی نیز می‌پردازد. خواص دارویی برگ ها نیز در طول سالیان متمادی ثابت شده است. زیرا از انواع خاصی از برگ ها برای درمان استفاده می شود.

از برگ بیدمشک می توان برای درمان سوختگی استفاده کرد. از برگ کافور برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود و برگ گیاه مریم را به عنوان داروی گیاهی برای بیماری های مختلف مخلوط می کنند.

d- صلح و پیروزی:

شاید نماد شناخته شده تر برگ، نماد صلح و پیروزی باشد. از این گذشته، از زمان های قدیم تاکنون در گلدسته هایی که به برندگان اهدا می شد. یا به عنوان هدیه ای که توسط فرستادگان کشور ها استفاده می شده است. نشان دهنده حسن نیت آنها بود.

در کتاب مقدس آمده است، در داستان نوح و کشتی کبوتری که در حال حمل برگ زیتون می باشد قصه به اتمام می رسد. به این معنی و نماد که سیل بزرگ پایان یافته و خشم خدا فروکش کرده است.

گاهی اوقات، فرشته جبرئیل نیز به عنوان یک شاخه زیتون توصیف می شود که ورود عیسی، شاهزاده صلح را اعلام می کند.

در یونان و روم باستان، روسری های ساخته شده از رشته های برگ لور به برندگان مسابقات اهدا می شد.

این سنت در دوران مدرن، دیگر نه به عنوان تاج گل های واقعی برگ، بلکه به عنوان تصاویر برگ های چاپ شده بر روی مدال ها یا جام ها ادامه داشته است.

نتیجه:

نماد برگ به عنوان یک تندیس الهام بخش برای همه عمل می کند. این یک یادآوری است که اجازه ندهیم مشکلات بر سر راه ما قرار گیرند و ما را از انجام کاری که به اینجا آورده ایم باز دارند.

در حالی که برگ واقعیت های تاریک مرگ و غم را به ما یادآوری می کند، به همین ترتیب این امید را به همراه دارد که همیشه فردای جدید وجود داشته باشد.

برگ ها بر اساس گونه هایشان شکل های متفاوتی به خود می گیرند‌، که تحت تاثیر اکوسیستمی است که در آن زندگی می کنند.

به عنوان مثال، گیاهانی که در مناطقی زندگی می کنند که نور خورشید و هوای زیادی دریافت می کنند، برای محدود کردن میزان جذب نور و دی اکسید کربن،برگ های کوچک تری دارند. در حالی که گیاهانی که در مناطق تاریک و متراکم زندگی می کنند، برگ های بزرگتری دارند. تا سرعت جذب آنها افزایش یابد.

این نیز دلیل پشت الگوی برگ ها روی گیاه یا درختان است.

به جز برگ های درختان همیشه سبز، بیشتر برگ ها چرخه زندگی کوتاهی دارند.

4- جواهرات طرح برگ:

دستبند، گوشواره، گردنبند، انگشتر و… از دیرباز در زندگی ما نقش بسزایی داشته و دارند. همه ساله مد گرایان به دنبال طرح هایی جدید هستند تا جواهرات و تزئینی های هرچه زیبا تری تولید کنند.

flower

 

یکی از روش هایی که در همه موارد انسان از آن استفاده می‌کند الهام گرفتن از طبیعت است. در ساخت جواهرات نیز این موضوع مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از گل ها و برگ های خشک و رنگارنگ در تزئین و ساخت جواهرات طرح برگ ایده های زیبایی هستند، که طراحان با طرح طبیعت در دل این جواهرات به وجود می آورند.

5- نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی کردیم با جمع‌آوری اطلاعات از وب سایت های داخلی و خارجی تاثیرات روحی و روانی طرح هایی که از طبیعت از جمله طرح برگ و درخت زندگی الهام گرفته می‌شوند را به صورت ساده بیان کنیم. تا شاید کمکی باشد در انتخاب‌های جواهرات و به خصوص جواهرات طرح برگ برای شما عزیزان.

 

 

منابع:

1) www.satinski.com

2) www.jewelryshoppingguide.com

3) www.helpfulprofessor.com

4) www.ershaco.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست