جواهرات طرح اشکال هندسی

تمام اشیای تصویری را می توان با کمک شکل ها نمایش داد. دایره‌ای که چند خط از آن بیرون زده باشد، برای ما نشانگر خورشید است. در نقاشی های کودکانه، ترکیب یک مستطیل و یک مثلث را به عنوان نقاشی یک (خانه) می شناسیم. بیشتر مردم آگاه نیستند که نماد اشکال هندسی و شکل اشیا چه تاثیراتی بر ناخودآگاه آنها دارد و چه حسی را در آنها القا می کند.

 

Table of Contents

 

روانشناسی شکل، علمی است که به بررسی تاثیر شکل ها بر ذهن انسان می پردازد.

پژوهش ها در حوزه روانشناسی شکل، نشان می دهند که شکل های متفاوت معنی منحصر به فرد خود را دارند و بر ذهن و واکنش های انسان اثر متفاوتی می گذارند. تست های روانشناسی متعددی وجود دارند که به تعیین شخصیت و وضعیت روانی با کمک شکل ها می پردازند. به عنوان مثال، اشکال هندسی مورد علاقه هر شخصی نشان دهنده ویژگی های شخصیتی اوست.

تقلید از طبیعت:

هندسه به اندازه پرندگان و زنبور ها بخشی از طبیعت است. این به طور طبیعی در همه چیز از ساختار گیاهی گرفته تا کندو ها وجود دارد و بخش بزرگی از جهان طبیعی است. جواهرات باستانی عمدتاً تقلید از دنیای طبیعی بودند. سنگ های تراشیده شده به شکل گیاهان یا حیوانات خاص (که اغلب از قسمت های مختلف گیاهان و حیوانات نیز ساخته می شوند) رایج بودند.

Square jewelry

 

ما می توانیم جذابیت هندسه را از این جا شروع کنیم و ثابت کنیم که هندسه اغلب در طبیعت اتفاق می افتد و بیشتر آنچه که بشر طراحی می کند به نحوی از طبیعت مشتق شده است. حتی امروزه، چیزهایی به پیچیدگی ماشین ها و هواپیماها برای تقلید از بخش های خاصی از دنیای طبیعی طراحی شده اند تا آیرونامیک تر باشند. بنابراین، بخش بزرگی از چیزی که ما را به الگوهای هندسی در تمام بخش های زندگیمان می کشاند این است که این اشکال تکراری ذاتی دنیای طبیعی ما هستند.

نظر پیشینیان:

فیثاغورث، فیلسوف یونان باستان، این نظریه را مطرح کرد که همه الگوهای ریاضی در جهان، تجلی هوش الهی هستند. یکی دیگر از فیلسوفان یونان باستان، افلاطون از فیثاغورث حمایت کرد و گفت که جهان مکانی هماهنگ و زیبایی است.

با این حال، اعتقاد به قدرت اشکال هندسی و گنجاندن آن ها در جنبه های مختلف زندگی مردم، بیش از ده هزار سال پیش توسط بشریت پذیرفته شد و در سراسر جهان یافت می شود. به عنوان مثال، دایره های هم پوشان با تقارن ۶ برابری را می توان در مکان های مختلف در سراسر جهان از جمله چین، اسرائیل، اسپانیا، ترکیه و ژاپن یافت.

نماد شکل هندسی دایره:

مبدا و مقصدی در دایره پیدا نیست، به همین خاطر جهان معنوی و آسمانی را به مخاطب القا می کند. بودایی ها دوایر متحدالمرکز را یک نوع تکامل فردی به حساب می آورند.

circle art

 

در طول تاریخ، دایره یک شکل نمادین باقی مانده است که از جغرافیا، زبان، فرهنگ و زمان فراتر رفته است. بسیاری از مردم بر این باورند که دایره نشان دهنده مفاهیمی مانند ابدیت، تمامیت و چرخه زندگی است. علاوه بر این، خورشید و ماه که توجه دانشمندان، فضانوردان، شاعران، اخترشناسان و بسیاری دیگر را به خود جلب کرده اند، هر دو دایره هستند.

circle space

 

دایره همچنین می‌تواند چرخه زمان یا مدار سیارات را نیز نشان دهد. بسیاری از افراد معتقدند که دادن آویز دایره به عنوان هدیه، نمادی از عشق ابدی است. البته انگشتر و حلقه بهترین نمادهای شناخته شده دایره در جواهرات طرح اشکال هندسی هستند.

نماد شکل هندسی مثلث:

نماد مثلث در اشکال هندسی، بیانگر وحدت، یکپارچگی، عرفان و اسرار ماورایی است.

triangle art

 

در جواهرات طرح اشکال هندسی مثلث رو به بالا، نماد تعالی، آتش، آرزو و برتری است (شبیه اهرام مصر) . مثلث رو به پایین، نماد رحمت آسمانی و منشاء حیات است.

امروزه تعبیر دیگری برای نماد مثلث وجود دارد. مثلث نماد استفاده از تجربیات گذشته و زمان حال برای داشتن آینده ای بهتر است. از سه ضلع آن به عنوان ۳ دوره زمانی گذشته، حال و آینده استفاده می شود.

همانطور که می دانید مثلث انواع مختلفی دارد، که هر کدام از آنها می تواند مفهوم خاص خود را داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مثلث با اضلاع مختلف نماد هوا، وسعت و گستردگی است. قائم زاویه نیز نماد آب می باشد. مثلث متساوی الاضلاع نماد زمین و متساوی الساقین نماد آتش می باشد.

مسیحیان، مثلث را سمبل سه گانه پدر، پسر و روح القدس می دانند. هندیان و یونانیان نیز معتقدند که مثلث سمبلی سه وجهی برای آب، خورشید و گندم است که مفهوم باروری و جنس مونث را به نمایش می گذارد.

نماد شکل هندسی مربع:

مربع به طور کلی نشان دهنده سکون، ایستایی، پایداری و هر مفهومی که القا کننده حس استحکام باشد است. طرح مربع آرامش و صلح را نشان می دهد. این طرح سمبل هر چیزی است که به ماده و هستی مربوط باشد. از این رو این شکل نماد زمین است در برابر آسمان. در برخی موارد می تواند معنای بیان و صراحت داشته باشد و به همین خاطر روشنی و وضوح را نشان می دهد.

Square art

 

همانطور که از ظاهر این اشکال هندسی مشخص است، خطوط مستقیم و زوایای راست آن ، حس اطمینان و اعتماد را به فرد می دهد.

نتیجه:

اشکال هندسی که به اشکال مکانیکی نیز مرسوم هستند، انعطاف ناپذیر، دقیق، زاویه دار و ساخت بشر هستند. با اینکه ممکن است به شکل های پیچیده و یا ساده وجود داشته باشند، ولی به طور کلی یک حالت کنترل شده دارند که قوانین مشخصی را دنبال می کنند.

این نظم در قوانین و چارچوب مشخص، باعث می شود تا طراحی های نشات گرفته از جواهرات طرح اشکال هندسی طرفداران زیادی را داشته باشند.

منابع:

1) www.fogramacaemy.com

2) www.blog.acsilver.co.uk

3) www.michellevaladom.com

4) www.ri3.gallery.com

5) www.addapearl.com

6) www.digizargar.com

7) www.nilooshop.com

8) www.javahersazi.ir

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست