جواهرات طرح چشم نظر

وقتی صحبت از جواهرات به میان می آید، چشم نظر فقط یک شخصیت نمادین یا افسانه ای نیست، و در چند دهه اخیر کاملاً مد روز شده است.

 

Table of Contents

 

الف) مقدمه:

جواهرات چشم نظر را می توان با روش های بی پایان به نمایش گذاشت. پس، این یک طرح واقعاً عالی برای جواهرات است. به وضوح آزادی و فضای زیادی برای خلاقیت در حین کار با چشم نظر وجود دارد.

به این ترتیب، واقعاً جای تعجب نیست که بسیاری از طراحان و شیک پوشان از چشم نظر در مجموعه های انحصاری خود استفاده کرده اند.

ب) معنی نماد چشم نظر در جواهرات چیست؟

تعریفی که از چشم زخم می دانیم این است که افرادی که به موفقیت و یا دستاوردهای بزرگ می رسند، مورد حسادت اطرافیان قرار می گیرند و این حسادت روی خوشبختی آن فرد تاثیر می گذارد و اتفاقات بدی برای او رخ می دهد.

بعضی از افراد نماد چشم نظر را فقط به خاطر شکل ظاهری آن دوست دارند و برخی دیگر به خاطر دوری از چشم زخم از آنها استفاده می کنند. گروه دوم معتقد هستند که گردنبند، دستبند، گوشواره و حتی انگشتر چشم نظر در برابر این انرژی منفی، از آنها محافظت می کند.

ج) سیری در تاریخ:

چشم زخم چه زمانی و از کجا منشا گرفت؟ اولین سابقه اعتقاد به چشم زخم به یونان و روم باستان بر می گردد. جایی که مردم معتقد بودند که چشم بد بزرگترین تهدید برای کسانی است که بیش از حد مورد تحسین قرار می گیرند و یا دارای پول، شهرت و هر چیزی بیشتر از آنچه لیاقتش را دارند هستند.

گفته می شود که چشم زخم حتی باعث بیماری جسمی و روحی می شود و هر بیماری که علت ظاهری نداشته باشد، از چشم بد نشأت می گیرد. این افراد همچنین معتقد بودند که خدایان و الهه ها از چشم زخم برای تنبیه افرادی که به دستاوردهای خود افتخار می‌کنند، استفاده می کنند و غرور آنها را از بین می برند تا آن افراد را به سطح فانی بازگردانند.

د) انواع دیدگاه ها:

1) چشم زخم در دین اسلام:

در بررسی آیات قرآن، مفسران آیات ۵۱ و ۵۲ سوره قلم را ناظر بر مسئله چشم زخم می دانند که می فرماید:

مسلماً نزدیک بود کسانی که کفر ورزیدند هنگامی که آگاه کننده (قرآن) را شنیدند با چشمانشان تو را بلغزاند و می گویند: (واقعاً او دیوانه است)

2) چشم زخم در دین هندو:

چشم بد همچنین حامل یک خرافات قدرتمند در هند است. جایی که هندوئیسم موعظه می کند که چشمان ما قوی ترین قسمت بدن هستند. به همین دلیل ترس شدیدی از نگاه شیطان از چشم وجود دارد و بسیاری بر این باورند که قدرت زیادی دارد. این ترس آنقدر قوی است که هندوها بر این باورند که حتی یک چشم بد می تواند بد شانسی بیاورد که ممکن است حتی منجر به کمبود شیر گاو ها شود.

3) چشم زخم در دین یهود:

یهودیان اشکنازی، درست مانند روس ها و یونانی ها، بر این باورند که تمجید بیش از حد می‌تواند به عنوان یک ضعف در چشم شیطان تلقی شود. برای جلوگیری از عواقب چشم بد عبارت کین عین هوره (keyn aynhoreh) را تکرار می‌کنند که در زبان ییدیش به معنای (بدون چشم بد) است.

4) چشم زخم در برزیل:

در برزیل خرافاتی مشابه چشم نظر وجود دارد که مردم محلی آن را (چشم چاق) می نامند. اعتقاد بر این است که تعارف های صمیمانه باعث چشم بد نمی شود، اما تعارف های غیر صادقانه ممکن است باعث بدشانسی فرد شود.

5) چشم زخم در اروپا:

در اروپا افسانه چشم بد از این ایده سرچشمه می گیرد، که بدشانسی نصیب کسانی خواهد شد که نگاه بدخواهانه یا حسادت آمیز دارند. آنها بر این باورند که جادوگران بزرگترین منبع چشم بد بودند. اما آنهایی که رنگ چشم نادری داشتند نیز به عنوان موجودات قدرتمندی دیده می شدند که دارای چشم بد هستند. نمونه ای از این خرافات این است که چگونه آلمانی ها از کسانی که چشم های قرمز داشتند می ترسیدند.

ه) معنی رنگ های مختلف چشم نظر:

به منظور خرید و استفاده از نماد چشم نظر در زیورآلات باید به این نکته توجه داشته باشید، که این نماد امروزه در صنعت مد و فشن در مدل ها و رنگ های مختلف تولید شده است. در همین راستا اگر بخواهیم شما را با معنای این نماد در رنگهای مختلف آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نماد چشم نظر با رنگ آبی:

از نظر رنگ شناسی، آبی به عنوان رنگ سنتی و نماد سرنوشت و کارما خوب شناخته می شود. همچنین این رنگ نماد انرژی های مثبت، انگیزه، تعهد، خلاقیت و همچنین محافظت در برابر چشم زخم است.

blue aye

۲-نماد چشم نظر با رنگ آبی روشن:

یکی دیگر از انواع رنگ هایی که برای ساخت نماد چشم نظر از آن استفاده می شود، رنگ آبی روشن است. اگر بخواهیم در مورد معنای این رنگ صحبت کنیم، باید گفت که رنگ آبی روشن به عنوان آسمان شناخته می شود. از این نظر معنا و مفهوم این رنگ نشانه حقیقت و گسترش افق دید است. همچنین رنگ و نماد می تواند از شما به صورت مستقیم در برابر چشم زخم محافظت کند.

blue eye

۳-نماد چشم نظر با رنگ طلایی:

در بین مردم رنگ طلایی یا زرد به عنوان رنگ خورشید شناخته می شود. این رنگ به نماد انرژی، توانایی و قدرت برای غلبه کردن بر مشکلات مربوط به سلامتی به حساب می آید. همچنین استفاده از این نماد و رنگ در کنار محافظت از شما در برابر چشم زخم به افزایش تمرکز شما نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

gold eye

۴-نماد چشم نظر با رنگ نارنجی:

از دیگر رنگ هایی که از آن برای ساخت انواع چشم نظر استفاده می شود، نارنجی است.

استفاده از این رنگ به افزایش شادی و خلاقیت کمک می کند و همچنین به شما کمک می کند تا حس سرزندگی فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید.

orange eye

۵-نماد چشم نظر با رنگ قرمز:

رنگ قرمز به عنوان رنگ و نماد آتش شناخته می‌شود. استفاده از این رنگ به شما انرژی، قدرت و شجاعت بسیار زیادی می دهد و همچنین از شما در برابر خطرات محافظت می کند. در صورتی که از چشم نظر با رنگ قرمز استفاده کنید، این مسئله به شما کمک می کند، تا بتوانید اضطراب های زندگی را مدیریت کنید.

red eye

۶-نماد چشم نظر با رنگ صورتی:

استفاده از چشم نظر با رنگ صورتی به روابط دوستی شما کمک کرده و از این روابط در برابر چشم بد محافظت می کند. استفاده از این رنگ باعث می شود تا رضایت و آرامش شما افزایش پیدا کند.

pink eye

۷-نماد چشم نظر با رنگ سبز:

رنگ سبز به عنوان رنگ و نماد زمین شناخته می شود. در صورتی که درکنار محافظت از خود در برابر چشم زخم قصد دارید تا به زندگی خود تعادل ببخشید، میتوانید از چشم نظر با رنگ سبز استفاده کنید.

green eye

۸-نماد چشم نظر با رنگ بنفش:

یکی دیگر از رنگ هایی که برای ساختن چشم نظر از آن استفاده می شود، رنگ بنفش است. این رنگ نیز مثل رنگ سبز، نماد تعادل می باشد.

 purple eye

و) نتیجه گیری:

استفاده از جواهرات چشم نظر یا استفاده از نماد آن در طراحی مد، قدمت و سابقه زیادی دارد. این طرح به عنوان طلسمی برای پاک کردن نفرین ها شناخته می شود. برخی بر این عقیده اند که استفاده از طرح چشم نظر باعث پاک شدن تمام نفرین ها و نیت های بدی می شود که به ما تحمیل شده اند. در حال حاضر چشم نظر یکی از تصاویر و نماد های قوی در تمام جهان است.

این نماد تاثیرات زیادی در صنعت مد، طراحی و جواهرات نیز داشته است. به طوری که بسیاری از مشاهیر صنعت مد و جواهرات از آن استفاده می کنند. جوهر واقعی و باورهای مربوط به آن در تمام مذاهب و فرهنگ ها یکی است. هر چند شاید دیدگاه‌های متفاوتی در مورد آن وجود داشته باشد. اگر شما هم به این پدیده معتقد هستید، شاید وقت آن باشد که اقدام به خرید جواهرات طرح چشم نظر کنید.

منابع:

1) www.hsaatchi.com

2) www.digizargar.com

3) www.marsin.ir

4) www.liliumgallery.com

5) www.aramehgallery.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست