جواهرات طرح حیوانات

تاریخ از طریق آثار هنری و طراحی آن، قرابت بشر با قلمرو حیوانات (animal) را بازتاب می دهد. در زمان های قدیم، قبل از اختراع کلمه نوشتاری، نماد های حیوانی برای بقا بسیار مهم بودند، اما با توسعه سواد و فرهنگ عامه، انسان ها معنای عمیق تری را برای شکل حیوانات (animal) نسبت دادند. به عنوان مثال یک خرس، دیگر صرفاً یک تهدید تلقی نمی شد، بلکه موجودی بود که ویژگی های انسانی مانند شجاعت و قدرت را در خود دارد. در همین حال، حلقه های مار نماد ابدیت و وفاداری بودند.

سیری در تاریخ:

اکتشافات قرن ۱۸ پمپئی هرکولانیوم، هنرمندان را برانگیخت تا طرح های باستانی را دوباره مرور کنند و تزئینات جواهرات فیگوراتیو را به منصه ظهور رساند. اکتشافات مهم و الهام حاصل از آن ها، همراه با انقلاب صنعتی، ذائقه جواهرات را در سراسر اروپا متحول کرد.

در اواخر قرن ۱۹ میلادی جواهرات از تولید ماشینی به سمت روش های سنتی و دست ساز رفتند. صنعت گران برای الهام گرفتن به اعماق قلمرو حیوانات سر می زدند.

رنه لالیک، رویا پرداز هنر نو، مواد جدید مختلفی از جمله مروارید ها را برای ساخت قطعات جادویی و مجسمه ای با مینا و سنگهای قیمتی گرانبها ترکیب کرد. یکی از معروف ترین آویزه های او در ساتبی Quatre Libellules قیمت ۲۱۲۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۵ میلادی فروخته شد.

Rene Lalique

quatre libellules

 

با وجود جنگ جهانی اول و رکود بزرگ، دهه ۲۰، خروشان انبوهی از جواهرات نوآورانه را تولید کرد که از شکوه و عظمت خاص آن دوران می چکید. با این حال، محبوبیت جواهرات با طرح حیوانات (animal) کاهش یافت، زیرا سبک ها به سمت غیر تصویر و انتزاعی تغییر کردند. در نتیجه، خطوط تمیز و نقوش هندسی مظهر جواهرات آرت دکو هستند.

پس از کشف مقبره توت عنخ‌آمون در سال ۱۹۲۲ میلادی، تقاضا برای جواهرات مصری با نقوشی مانند شاهین، سگ شکاری و سوسک، خرچنگ که در مهمانی های شام و رویداد های جامعه عالی در سراسر جهان غرب تزیین شده بود، به شدت افزایش یافت.

tutankhamun

نماد طرح حیوانات (animal):

طراحان جواهر به نمادها علاقه مند هستند، چرا که نماد گرایی تنها راه معناداری است که می‌توان از آن طریق نقوشی از فلزات گرانبها حک کرد.

حیوانات همیشه محبوب بوده‌اند و درست به همین خاطر از دیرباز افراد دائماً در تلاش اند تا آنچه را که می پوشند با المان هایی از حیوانات هماهنگ کنند و همچنان بر این باورند که این کار و طراحی جواهرات طرح حیوانات برای آنها در کنار زیبایی، خوش شانسی نیز به ارمغان می آورد.

طراحان جواهر نیز از این مهم غافل نشده و با استفاده از جواهراتی با سمبل حیوانات (animal) به عنوان نماد موفقیت در صنعت جواهرسازی تحولی شگرف ایجاد کرده‌اند و در طراحی های جواهرات از نماد حیوانات استفاده کرده اند.

بسیاری معتقدند که نماد حیوانات (animal) اثر جادویی داشته و به آنها در موارد و مسائل متفاوت کمک می کند، صرف نظر از درست یا اشتباه بودن این مسئله، این دیدگاه باعث می شود تا این نماد حس خوشایندی را به دارندگانشان القا کنند و باعث افزایش اعتماد به نفس آنها شوند.

در ادامه به تعدادی از نمادهای حیوانات (animal) پرطرفدار در جواهرات اشاره می شود.

پروانه:

پروانه ها از دیرباز نشانه زندگی، دگردیسی و تغییر معنوی توسط عموم مردم بوده‌اند. این به احتمال زیاد به دلیل چرخه زندگی منحصر به فرد پروانه و تبدیل تماشایی از یک کرم به یک موجود بال دار زیبا است.

butterfly

پروانه ها به معنای تولد دوباره، زندگی، آزادی، دگرگونی و امید هستند. آنها نه تنها چیز دوست داشتنی بوده، بلکه نشانه ای از بهار نیز می باشند، زیرا یکی از اولین موجوداتی هستند که پس از یک زمستان طولانی ظاهر می‌شوند. با توجه به زندگی کوتاه ۲ الی ۳ هفته ای پروانه ها، یادآور این هستند، که زندگی ارزشمند است و باید آن را دوست داشت و به بهترین شکل زندگی کرد.

جغد:

ما به عنوان انسان همیشه مجذوب موجوداتی بوده‌ایم که دنیای خود را با آنها به اشتراک می گذاریم. جغدها یک نماد رایج در دنیای جواهرات طرح حیوانات هستند. با این حال بسته به زمان، مکان و زمینه، نظرات پیرامون آنها متفاوت است. گزارش‌ها حاکی از آن است که در دوره‌های مختلف تاریخ، جغد ها یا به شدت مورد ترس بودند، یا با محبت مورد احترام بوده‌اند. اما شهرت جهانی آنها به این معنی است که نمادگرایی پیرامون آنها بی پایان است. شاید شناخته شده ترین ویژگی مرتبط با جغد خرد باشد. این ایده برای هزاره وجود داشته است و در واقع به یونان باستان باز می‌گردد. آتنی ها جغد را به عنوان نمادی از خرد جشن می گرفتند. زیرا آن را نمادی از آتنا، الهه آینده نگری و دانش می دانستند. تا به امروز ما جغد را با عقل و دانش مرتبط می دانیم.

owl

جواهراتی که دارای این علامت هستند، هدیه ویژه برای فارغ التحصیلان می باشند. یونانیان همچنین مسئول علامت گذاری جغد به عنوان نماد ثروت بودند، زیرا آنها از این نقش بر روی سکه های خود استفاده می کردند.

در مصر باستان از جغد به عنوان نماد مرگ استفاده می شد. اگر مقامی یک علامت جغد از فرعون دریافت می کرد، او را برای مرگ علامت گذاری می کردند.

روباه:

روباه حیوانی باهوش، نجیب و مهربان است. حیوانی مقدس برای جذب عشق است، همچنین نشان دهنده جذابیت، زیبایی، زیرکی و هوشیاری می باشد.

fox

در فرهنگ بومیان آمریکا:

در افسانه باستانی بومیان آمریکا، روباه پیام‌آور خرد بود.

روباه ها در میان قبایل هوپی و چروکی در آمریکای شمالی، دارای توانایی های شفابخش قوی هستند.

در فرهنگ سلتیک:

ویژگی های عبور آسان از دنیای معنوی و دنیای زیرزمینی و همچنین درک همه جانبه از جنگل های اطراف باعث شد سلتیک ها روباه را به عنوان یک راهنما ببینند.

در فرهنگ چینی:

بر اساس برخی داستان های باستانی چینی، مردم تصور می کنند که روباه نشانه روح زندگی پس از مرگ است.

سنجاقک:

سنجاقک دوست داشتنی در بسیاری از جواهرات طرح حیوانات وجود داشته و توجه ها را با شکل ظریف و زیبا جلب خود می کند. این حشره زیبا در تمام تاریخ زمین وجود داشته و فسیل هایی از سنجاقک های بزرگ با قدمت ۳۲۵ میلیون سال پیدا شده است. با چنین تاریخ طولانی، سنجاقک ها نماد و معنای غنی را در بسیاری از فرهنگ ها به ارث برده اند. در طول تاریخ، سنجاقک ها به عنوان نقوش در شعر، سفال و جواهرات، نماد تغییر، مثبت بودن و قدرت استفاده شده اند.

dragonfly

تقریباً در تمام نقاط جهان، سنجاقک نماد تغییر، توانایی تغییر هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی، توانایی پذیرش و پذیرش تغییر است. این ایده از چرخه زندگی سنجاقک سرچشمه می‌گیرد. زیرا قبل از رسیدن به مرحله بلوغ، یک سری مراحل دگردیسی کامل را پشت سر می‌گذارد. برای بسیاری، روح سنجاقک الهام بخش رشد و تغییر در زندگی ما است.

عنکبوت:

عنکبوت ها از تار بافی شان به شکیبایی شهرت دارند و به این معنی است که شما را تشویق کنند تا از خلاقیت خود برای خلق چیزهایی زیبا و ظریف استفاده کنید. در حالی که سرنوشت خود را بدون در نظر گرفتن مرحله ای که در زندگی خود دارید می بافید.

Spider

عنکبوت ها سخت کوش هستند و بسته به شرایطی که می خواهند می توانند هم نرم و هم سخت باشند. عنکبوت نشان دهنده رمز و راز، رشد و جنبه تاریک شخصیت شماست.

ببر:

وقتی از قوی ترین حیوانات کره زمین حرف می زنیم باید ببر را هم در این فهرست قرار بدهیم. ببر در آسیا پادشاه همه حیوانات نامیده می شود. قدرت، جذابیت، هوش و خشم این حیوان ویژگی‌هایی است که او را به حیوانی معروف تبدیل کرده است.

ببر بزرگترین گربه در دنیا است و می توان آن را از روی خطوط عمودی تیره رنگ روی بدنش تشخیص داد. ببر، شیر، جگوار و پلنگ به گروهی مشترک از حیوانات تعلق دارند.

بدون شک ببر حیوانی با روحی بسیار قدرتمند است و معمولاً محافظ و نگهبان مردگان نامیده می شود. در صورتی که ببر روح نگهبان شما باشد، تعبیر آن است که شما هم از نظر فیزیکی و هم معنوی و روحی فردی بسیار قدرتمند هستید.

با توجه به خصوصیات شمرده شده از این حیوان قدرتمند، زمانی که شما جواهری از نماد این حیوان را استفاده کنید. معنی غرور، قدرت و اعتماد به نفس بالا را ترسیم خواهد کرد.

یکی از گران قیمت ترین اکسسوری های برند کارتیه، از همین نماد ببر الهام گرفته شده است.

Cartier

عقرب:

تاریخچه تکامل عقرب ها به ۴۳۵ میلیون سال قبل باز می‌گردد. آنها عمدتاً در بیابان ها زندگی می کنند اما با طیف وسیعی از شرایط محیطی سازگار شده‌اند و در تمام قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شوند.

عقرب تقریباً در تمامی اسطوره های ملل مختلف نقش دارد و در نقش و نگاره های باستانی اغلب کشورهای مختلف با نقش عقرب برخورد می کنیم.

scorpion

نماد عقرب در ساخت بسیاری از زیورآلات و وسایل دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. نماد این حیوان به نشانه کنترل قلمرو خود و حالت دفاعی که از خود نشان می دهد، می باشد. این نماد را بیشتر افرادی که کم حرف و درونگرا هستند در جواهرات طرح حیوانات (animal) استفاده می کنند.

میمون:

میمون لابه لای درختان جست و خیز می کند از این سو به آن سو می پرد. در حالی که پیام‌آور مفاهیم هوش، سرعت و درگیر شدن است. حیله گری و حقه بازی بخشی از وجود میمون است. اما این صفت باعث بدنامی اش نشده و میمون توانسته هم چنان جایگاه خود را در دل انسان ها حفظ کند.

monkey

این ویژگی ها باعث می‌شود تا میمون در جواهرات طرح حیوانات (animal) نماد شیطنت، زیرکی و اجتماعی بودن باشد.

گوزن:

زندگی یک چرخه است. تولد و مرگ. پذیرش پایان و آمادگی برای تولد دوباره.

معنای باستانی شاخ های گوزن تولد دوباره است. بعد از مدتی شاخ ها می‌افتند و دوباره رشد می کنند. آن ها امتداد جمجمه یک حیوان بوده و یک ساختار استخوانی منفرد هستند که عموماً فقط در اعضای نر خانواده گوزن یافت می شوند.

deer

این حیوان برای اقوام هندو، اروپایی و آسیای مرکزی مقدس بوده، زیرا معتقد بودند هر جا که گوزن هست آب هم وجود دارد. شاخ گوزن به تنهایی به صورت یک مفهوم مستقل است.

در اساطیر نوردیک، گوزن نشان دهنده حساسیت، شهود و ملایمت است و با حضور خود هماهنگی، شادی، آرامش و طول عمر را به ارمغان می آورد.

آهوها که طبیعت صلح آمیز داشتند، برای محافظت از خود در برابر خطرات دنیای بیرون از شاخه های خود استفاده می کردند. گوزن نمادی از محافظت غریزی، اقتدار معنوی و بازسازی است.

منابع:

1- www.gatsbyjewellery.co.uk

2- www.pouyaandish.com

3- www.diamondnet.ca

4- www.blog.acsilver.co.uk

5- www.coaijewelry.com

6- www gypsyhandmade.com

7- www.thegreatfroglondon com

8- www.ravantests.wikibix.ir

9- www.goharafshan.com

10- www.wikipedia.org

11- www.deluxeglamour.com

12- www.jamejamonline.ir

13- www.deluxeglamur.com

14- www.hyrv.co

15- www.setare.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: محتوا محافظت شده !